Що таке траст? Все про трасти

 »  
Що таке траст? Все про трасти

 

Траст – це досягнення у сфері правової системи, що бере свій початок ще з давніх часів. У процесі тривалого формування права основним його інструментом став виступати саме траст. В цілому, траст представляє собою певний інструмент податкового планування, а також захисту капіталу і можливості передачі його у спадок. У нашому, вітчизняному праві, дане поняття можна вважати новим, і російськомовні громадяни зараз тільки починають про нього дізнаватися.

У сучасному розумінні траст є певною формою правових відносин, яка ґрунтується на угоді, відповідно до якого власники організації передають активи в довірчу власність керуючому. Він в подальшому визначає коло осіб, які можуть отримувати вигоду від трасту.

Вигоду від активів отримують виключно певні особи, а сам засновник, передаючи активи, втрачає всі свої права на будь-яке майно. Але в той же час, засновник має можливість направляти довірчому власнику рекомендаційні листи, в яких будуть представлені детальні інструкції з управління майном. Листи можуть містити будь-яку інформацію щодо того, як управляти активами.

Якщо розглядати траст з правової точки зору, тоді можна говорити про те, що він не є юридичною особою. Це особлива форма договірних відносин, яка не потребує державної реєстрації.

Структура трасту

Активи, які знаходяться в трасті, зазвичай є більш захищеними, ніж ті, що знаходяться у банку або ж у когось на зберіганні. Таким чином, всі ваші кошти можуть бути передані на зберігання комусь із членів сім'ї. Але навіть самий чесний і близький родич, якого ви вважали достойною та порядною людиною, може поставити ваші активи під загрозу.

Трастові структури в цілому виглядають однаково, так як включають в себе засновника та інших учасників, які укладають угоду і подають заявку в державну установу, що відповідає за контроль ринку цінних паперів. У структуру входить:

 • засновник, який має право на володіння активами фонду;
 • довірчий власник, який має повноцінне право управляти активами і зобов'язується виконувати свої обов'язки щодо операцій, які будуть приносити максимум вигоди;
 • бенефіціари – учасники, для яких і був створений траст. Вони отримують прибуток від предмету трасту та наступних угод, які проводить керуючий власністю і фінансовими активами.

Трастові фонди зараз створюються наступним чином: складається загальна кількість фінансових коштів і підписується договір з довірчим власником. За фактом, після цього засновник позбавляється всіх повноважень, а активи переходять у руки бенефіціарів. Але довірчий власник при цьому несе фінансову відповідальність за збереження всіх коштів.

Предмет трасту

Створюючи траст, слід враховувати, що його обов'язковим елементом є активи, які і є предметом трасту. При створенні трастового фонду право власності на активи розділяється таким чином:

 • юридичне, яке передається довірчому власнику;
 • бенефіціарне, яке відповідно переходить до бенефіціара.

Завдяки цьому, до бенефіціара не можна пред'являти жодних податкових претензій щодо активів трасту, так як в документах немає даних, що він формально їх власник. Податкові зобов'язання у нього можуть виникнути, але тільки в разі наявності фактично отриманого прибутку.

Існує думка, що трасти в основному орієнтовані на людей, у яких високий рівень достатку, але вони можуть стати в нагоді і громадянам з середній рівнем доходу. Наприклад, вам може знадобитись траст, якщо у вас неповнолітня або недієздатна дитина. Краще заздалегідь підстрахуватися і убезпечити своє чадо.

Документи трасту

Існує певний перелік документів, які є базовими для трасту:

 1. Трастовий договір – це основний документ. Він може бути укладений як в письмовому вигляді, так і в усній формі. Краще все ж обирати другий варіант. У договорі повинні бути вказані активи, що належать засновнику. Цим договором активи передаються довірчому власнику, який зобов'язаний управляти ними безпосередньо на користь вигодоодержувача, або ж для досягнення певних цілей.
 2. Лист-волевиявлення – цей документ не є обов'язковим, він вважається допоміжним. Засновник (або піклувальник) може направляти його довірчому власнику. У листі повинні міститися дані про те, як слід чинити з активами для отримання доходів. Але врахуйте, що такий лист не повинен носити обов'язковий характер, інакше траст може бути визнаний фіктивним.

Крім цього, довірчий власник повинен вести детальну звітність щодо фінансової ситуації трасту. Але такі звіти в державні органи здавати не потрібно, вони потрібні лише для того, щоб пред'явити їх засновнику, або ж бенефіціарам.

Різновиди трастів

Трасти в Україні створюються з такою метою:

 • захист майна від рейдерів;
 • захист холдингу від вимог кредиторів;
 • можливість забезпечити коштами членів сім'ї;
 • захист компанії від держави;
 • можливість оптимізувати оподаткування;
 • створення оптимального способу успадкування;
 • забезпечення повної конфіденційності фактичного володіння бізнесом.

Трасти бувають наступних видів:

 • заповідальний;
 • прижиттєвий;
 • торговий;
 • змішаний;
 • дискреційний;
 • фіксований;
 • аліментний.

Особливою популярністю користується саме заповідальний траст. З практичної точки зору, організатору трасту, який призначається для посмертної передачі активів, варто повідомити спадкоємців про його існування, щоб вони, в свою чергу, могли повідомити своєчасно довірчому власнику про смерть засновника і пред'явити власні права на фінанси.

Довірчому власнику потрібно буде для розподілу активів відповідно до заповідального трасту переконатися в тому, що засновник фонду дійсно помер. Відповідно, спадкоємцям потрібно буде як мінімум продемонструвати свідоцтво про смерть. Крім цього, якщо бенефіціари, в даному випадку спадкоємці, не вказані в документах поіменно, а визначені лише узагальнено, тоді довірчий власник буде вимагати певні папери для підтвердження складу сім'ї. Інакше можуть виникнути й інші претенденти, які раніше не були враховані і власнику доведеться виплачувати їм частку з власного гаманця.

Що таке фіктивний траст?

Існує також і таке поняття як фіктивний траст – це установа, яка не створює ніяких реальних юридичних наслідків для жодної зі сторін. Але визнати створений фонд фіктивним здатний тільки суд.

До основних ознак фіктивності можна віднести наступні моменти:

 • на момент організації трасту засновник не володів правами власності на певні активи, що були передані до трасту;
 • засновник не передав право володіння на активи трасту безвідклично;
 • засновник залишив за собою право контролю за всіма діями фонду;
 • документи трасту не демонструють реальних намірів засновника.

За останні роки з'явилася маса методів, за допомогою яких можна довести фіктивність трастів. Тому, якщо ви вирішили організувати трастовий фонд, тоді краще звернутися за допомогою до справжніх професіоналів своєї справи.

 

Ukrainian

Add new comment

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA