Як відбувається реєстрація торгової марки в Україні та Світі?

 »  
Як відбувається реєстрація торгової марки в Україні та Світі?
Торгова марка є позначенням, що привласнює продукції конкретного виробника. Служить захистом товару від підробок, а також виділяє його на ринку серед розмаїття аналогів. Цей своєрідний знак відмінності в обов'язковому порядку повинен проходити процес реєстрації - про це варто поговорити більш детально, що і буде зроблено далі.

Вибір ТМ і процес її реєстрації

При виборі торгової марки для свого бізнесу Вам варто врахувати, що дане позначення не повинно повторювати ті, які вже існують і охороняються законом. З метою виключення повторень або порушень, в обов'язковому порядку слід провести попередній пошук на предмет уже зареєстрованих, ідентичних або схожих марок. І в даному випадку рекомендується звернутися до фахівця, так як від даної процедури залежить успішна реєстрація вашої торгової марки.
Важливо щоб ТМ відповідала всім актуальним вимогам, які закріплені законом, а саме:
 
 • Знак повинен мати відмінні характеристики;
 • Елементи, з яких складається торгова марка, повинні відповідати товарам і послугам для яких підбирається знак, також ТМ не повинна вводити споживача в оману щодо характеристик товару або виробника;
 • Також складові ТМ не повинні суперечити етичним, гуманним і моральним принципам, а також порушувати законодавство певної держави;
 • ТМ не повинен містити назв чи зображень, якщо це порушує авторське право;
 • •нші обмеження та вимоги, закріплені в інших нормативних актах.
ТМ може бути словесною, образотворчою, комбінованою, а також об'ємною. Варто відзначити, що при зміні дизайну знака, Патентне відомство держави в якому був зареєстрований знак має бути заздалегідь поінформовано про це. 
 
Щодо самого процесу реєстрації, то почати варто з того, що процедура проводиться відповідно до міжнародних правил.
При присвоєнні знаку певної групи товарів, а також послуг, процедура відбувається відповідно до Ніццької угоди (1957 р). Реєстрацію торгової марки рекомендується довірити фахівцеві, який проведе попередній пошук і зможе надати вам кваліфіковану юридичну допомогу при реєстрації для успішного процесу реєстрації.
Заявник повинен подати заявку на реєстрацію торгової марки в Патентне відомство права інтелектуальної власності України або скорочено Укрпатент (ви маєте право подати заявку в будь-яку з країн учасника ВОІВ). 
 
Документи можна подати одним з трьох способів:
 1. В електронній формі;
 2. Особисто відвідати офіс Укрпатент в Києві;
 3. Надіслати пакет з документами поштою.
 
Щодо самого пакету реєстраційних документів, то в нього входять наступні папери:
 • Позначення ТМ, який підлягає реєстрації;
 • Детальний і точний словесний опис ТМ;
 • Перелік товарів і / або послуг, для яких буде використовуватися реєстроване позначення;
 • Підтвердження згоди на обробку персональних даних.
Додатково варто прикласти до пакету документів подачі чек з фіксованою оплатою патентного збору. Якщо реєструючі ТМ надалі будуть користуватися декількома організаціями, то ці суб'єкти повинні бути згадані при реєстрації, в іншому випадку використання знака буде вважатися несанкціонованим. 
 

Коротко про алгоритм процедури реєстрації

Існує кілька процедур реєстрації, прискорена і звичайна процедура. Прискорена процедура здійснюється за додаткову оплату. Стандартний період експертизи на знак для товарів і послуг становить 14-18 місяців. Термін прискореної (швидкої) процедури оформлення та реєстрації торгової марки становить 4,5 - 5 місяців. Щодо алгоритму процедури відзначити можна наступне:
 
 • Подача заявки в Укрпатент з пакетом документів зручним способом;
 • Офіційна публікація відомостей про подачу заявки в бюлетені;
 • Проведення фахівцями перевірки правильності оформлення документів, а також проведення експертизи на предмет схожості позначення з уже існуючими торговими марками.
Щодо настільки значної тривалості процедури, то варто відмітити те, що фахівцям Укрпатенту може знадобитися додатковий час для проведення додаткових перевірок. Якщо ж питань не виникає, ТМ реєструється у відомстві, а заявник одержує офіційне свідоцтво.
 

Особливості міжнародної реєстрації ТМ

Кожен громадянин України має право зареєструвати свою власну торгову марку, якщо може запропонувати оригінальний товар або послугу. Пройти процедуру реєстрації в рідній країні - це досить проста і зрозуміла процедура, чого не скажеш про реєстрацію свого товару / послуги для виведення його на міжнародний ринок.

Відмінність міжнародної процедури реєстрації від звичайної в тому, що ви можете зареєструвати вашу ТМ одночасно в декількох країнах, зробити це можна тільки в державах членах ВОІВ.

Міжнародна процедура дає можливість зареєструвати ваш знак одночасно в декількох країнах, але вона є більш тривалою в порівнянні з національною. Звичайно  можна вивчити всі нюанси, зібрати необхідні документи і пройти процедуру самостійно. Однак варто задуматися про те, щоб довірити цю роботу професіоналам.

Щодо того, що готові виконати фахівці, то варто відзначити наступне:

 • Консультування клієнта, щоб він зробив вибір найбільш відповідного виду реєстрації ТМ за кордоном;
 • Підготовка необхідної документації та представлення пакету до відповідних органів;
 • Професійний супровід на всіх етапах експертизи ТМ;
 • Отримання свідоцтв про реєстрацію в будь-якій країні світу;
 • Також фахівці допоможуть зібрати всі необхідні документи для реєстрації.

Що робити, якщо права на використання торговельної марки порушені?

Популярність і затребуваність товару - це плюс для його виробника. Однак досить високим буде ризик того, що торгову марку можуть використовувати в своїх цілях зловмисники. Частково досить хорошим захистом є реєстрація, так як ТМ вже знаходиться під захистом держави. Але від порушень ніколи не можна застрахуватися на всі 100%. 
 

Якщо ж порушення мали місце бути, то необхідно встановити факт недобросовісної конкуренції і звернутися за захистом своїх прав до відповідних органів, також рекомендується в даному випадку взяти допомогу фахівця в написанні скарги

 

Ukrainian

Add new comment

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA