Податкова амністія в Україні

 »  
Податкова амністія в Україні
Якщо ви уважно стежите за тим, що відбувається в світі, то не здивувалися практиці податкового амністування - Грузія, Німеччина, Франція, країни Південної Америки та інші вже активно використовують дану практику в своїй державній діяльності. Деякі країни лише прагнули впровадити процедуру кілька разів (Індія, Туреччина, Італія і т. Д.).
 
Амністування капіталів часто помилково плутають з податковим звільненням, хоча насправді це веде до узаконення міжнародних активів, які були куплені за незадекларовані або неправильно задекларовані кошти. В Україні передбачено «двосторонній режим пробачення».
 
 

Яка практика податкового амністування в інших країнах

 
У 2020-21 році проходить черговий етап амністування для Туреччини. У цій країні процес працює постійно вже з 1998 року. Мета цієї процедури - залучення легальних доходів для розвитку держави. На відміну від «нульової ставки декларування» в Україні, де можна подавати документи тільки фізичним особам, в Туреччині таким «привілеєм» можуть скористатися і юридичні особи. Податковий досвід в США не менш цікавий.
 
Налоговая амнистия: Гетманцев ответил на главные "вопросы без ответов" |  Экономическая правда
 
В окремих штатах процедуру ніколи не проводили - все відбувається на загальнодержавному рівні. Успіхом в сфері подачі декларацій відзначилися штати Каліфорнія і Нью-Йорк.
Індія - одна з успішних країн в плані амністування. Але її досвід показує, що головна мета в цьому регіоні - збереження приватних і міжнародних інвестицій.
 

Поговоримо про Україну

Влітку 2021 року законодавчий орган прийняв закон про першу «масову» податкову амністію. Майже кожен громадянин зможе узаконити всі свої поза податкові активи зі ставкою 5%. Якщо ви маєте недовіру до уряду, то можете працювати з активами на міжнародному рівні, але вже сплативши ставку податку в 9% від вартості майна в дохід держави.
Налоговая амнистия в Украине стартовала сегодня: что нужно знать - Журнал  Деньги
 
 
Можна також заощадити, якщо ви довіряєте державним органам. Все просто: купуєте облігації внутрішньої позики і отримуєте оподатковуванну ставку податку за все в 2.5%. У такого амністування знайшлися як прихильники, так і явні противники.

Чому звільнять не кожного?

243 депутати віддали свій голос «за» і в другому читанні прийняли Закон України № 5153 про податкову амністію.
 
Тепер українці в проміжку 1 вересня 2021-2022 років зможуть одноразово і добровільно задекларувати свої активи. Для фізичних осіб-резидентів і, в деяких випадках - для нерезидентів, є можливість подати спеціальну декларацію, в якій проведуть ідентифікацію активів, за які в 2021 році були сплачені обов'язкові податкові внески.
 
Таке право, правда, не буде вільним для кожного українця: особи, які з 2010 року виконували або зараз на посадах «публічної діяльності», а також суб'єкти, які піддавалися економічним і іншим санкціям з боку України. 
 
Процедура поширюється і не на всі види цінностей. Що можна написати в декларації: гривня або валюта в безготівкових рахунках, майнові права, рухоме і нерухоме майно, цінні папери і права на них. У другому читанні прибрали можливість передавати документи через нотаріуса, тому кожній особі потрібно особисто заповнювати папери і передавати їх в податкові органи. Ніякої конфіденційності не вийде.
 
 
Игорь Мизрах: Налоговая амнистия - путь к экономическому благополучию или  очередной способ ободрать до нитки и без того бедный народ?... — Политика.  Новости Украины. Новости Киева. Новости Украины и Мира. Верховная рада.
 
 
Для надання одноразової добровільної декларації необхідно надати валюту в безготівковому рахунку або цінні папери перевести на спеціальний рахунок одного з українських банків. Банківські установи, в свою чергу, зобов'язані проводити фінансовий моніторинг і законність отримання зазначених бенефіціаром коштів.
 
Для узаконення, одночасно з подачею всіх паперів, бенефіціар компанії повинен внести 5% від реєстрованих активів. Благо, сплатити такий збір можна з розстрочкою на 3 роки (правда, і відсоток буде відрізнятися в даному випадку).
 
Важливо - під амністію не потрапляють активи РФ. На них не поширюється сила Закону і ставка в 9%, як для міжнародного майна.
 
Держава забезпечує повну безпеку для суб'єктів, які декларують майно і збереження їх цінностей (речі, куплені незаконним шляхом не підлягають амністії). Також, вам не потрібно пояснювати, звідки ви взяли ті чи інші засоби, зазначені в декларації.
 
Що не підлягає декларуванню:
 
  • квартира до 120 кв. м,
  • приватний будинок - до 240 кв. м,
  • комерційна будівля - до 60 кв. м,
  • ділянку землі - не більше 2 га,
  • рухоме майно на суму до 400 тис. грн.
 
Тобто, якщо ви не подали папери в податкову, то держорган вважає, що у вас немає активів, які не потрапляють в зазначені рамки або інших поза податкових цінностей.
Президент вважає, що цей закон стане стимулом для скорочення «тіньової економіки» - це сприяє ефективності бюджетного наповнення держави і підвищить довіру іноземних інвесторів до України. Також, це підвищить податкове усвідомленість і культуру громадян країни.
 

Які ризики впровадження процедури

У комітетах ВРУ стверджують, що «нульове декларування» ніяким чином не може перевірити походження тих чи інших цінностей і законність їх отримання. Наукове управління взагалі міркує, що таким чином Україна стає обізнаною щодо можливого моніторингу засобів і дозволяє «кожному» українцеві узаконити навіть гроші отримані незаконним шляхом.
 
Про рівність звичайних платників податків і нових «декларантів» можна на якийсь час забути.
 
Спочатку потрібно подивитися, як буде працювати система і яким чином вона вплине не тільки на економіку, а й на стан законослухняних громадян.
 
Амністування підриває рівень довіри до держави в особі звичайного населення, яке цілий рік платить податки, подає відомості про бізнес і всіляко співпрацює з податковою інспекцією.
«Варто зазначити, що процедура «нульового декларування» фактично звільняє несумлінного платника від чинників, що перешкоджають більш ранній сплаті обов'язкових зборів», - такий висновок зробили наукова комісія і експерти.
 

 

Ukrainian

Add new comment

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA