Статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю в Україні. Особливості формування статутного капіталу

 »  
Статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю в Україні. Особливості формування статутного капіталу

 

Статутний капітал – це сума, фіксована в установчих документах для початка ведення діяльності компанії. Після реєстрації організації в державних органах відбувається формування грошового та майнового фонду майбутньої юридичної особи. У разі банкрутства підприємство несе відповідальність перед кредиторами тільки сумою свого статутного капіталу, особисте майно засновників при цьому стягненню не підлягає. 

Навіщо потрібен статутний капітал і яким він повинен бути?

 

Статутний капітал організації – це обов'язковий атрибут. Засновники організації самостійно вибирають розмір суми в залежності від виду діяльності, її масштабів і потреб майбутньої фірми. Законодавчо не існує обмежень у мінімальній або максимальній сумі статутного капіталу.

Сума статутного капіталу в документах вказується в національній валюті, в неї входять всі частки учасників компанії. У організації може бути один засновник, в такому випадку його частка в розмірі статутного капіталу буде 100% акцій. Якщо ж засновників більше, то розподіляти частку статутного капіталу у відсотках потрібно самостійно.

статутний капитал

Протягом півроку з моменту реєстрації організації її учасники повинні зробити внески до статутного капіталу. Такі вимоги згідно зі ст.14 Закону України №2275. Термін внесення обов'язкових платежів може бути змінений статутом підприємства.

Поняття "статутний капітал" включає в себе не тільки грошові кошти, до нього відносяться також:

 

●     Цінні папери.

●     Майно (техніка, автомобілі, ресурси і матеріали).

 

Якщо один з учасників організації не встигає зробити внесок до статутного капіталу, його потрібно письмово попередити про необхідність сплати частки. Повторне ухилення від виконання фінансових зобов'язань є підставою виключення зі списку засновників.

Існує ряд вимог до капіталу підприємства, вони залежать від обраної позиції. Дані представлені в таблиці:

 

Вид діяльності

Основні вимоги

Законодавчий акт

1

Державна лотерея

30 млн грн - мінімальний СФ, необхідний для початку роботи оператором держ. лото (не менше, ніж статутний капітал банку). Засновник повинен підтвердити походження коштів, які використовував для внеску.

 Закон України "Про лотереї", стаття 6, ч. 6

2

Управління активами

Мінімум 7 млн грн потрібно для початку такої діяльності. Держава може інвестувати в компанію, але його частка повинна бути дорівнює або менше 10%.

Закон України №5080, стаття 63, ч. 213

3

Туристична діяльність

Туроператор може бути співзасновником іншої турфірми. Однак його внесок в КК такої фірми не повинен бути більше 20% власного статутного фонду.

Закон України "Про туризм", стаття 17, ч. 3

4

Інформаційна діяльність

Статутний фонд організації, яка здійснює інформаційну діяльність, не повинен складатися більш, ніж на 35% з часток іноземних компаній або вкладів громадян іншої країни.

Закон України " Про інформаційні агентства ", стаття 9, ч. 2

5

Фондова біржа

Мінімальний розмір статутного фонду для такого виду діяльності - 15 млн грн. Потрібно більше двадцяти ліцензованих торговців цінними паперами для організації біржі. Частка одного засновника не може бути більше 5% від загального статутного капіталу.

Закон України “Про цінні папери”, стаття 21, ч. 2; стаття 20, ч. 2

6

Торгівля цінними паперами

Статутний фонд Організації повинен складатися не менше ніж з 500 тисяч грн для ведення брокерської діяльності. Для брокерської діяльності засновники повинні сумарно внести понад 1 млн грн. Щоб отримати право управляти цінними паперами, необхідно мати не менше 7 млн грн. Майно в загальну суму не входить.

Мати частку в такій організації може держава. Але його частина не може перевищувати 10% від загальної суми внесків.

Закон України "О ценных бумагах", стаття 17

 

Існують обмеження щодо мінімальної та максимальної кількості учасників товариства з обмеженою відповідальністю. Організувати фірму можуть не більше 100 осіб, мінімальна вимога - 1 учасник.

Якими видами внесків дозволено користуватися для формування статутного фонду?

Фірми з формою ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ формують капітал у національній валюті. Але законом не заборонено внесення іноземної валюти. Дозволяється працювати з готівкою через касу або через банк за безготівковим розрахунком.

 

Співзасновник організації може в якості платежу на користь статутного фонду внести цінні папери. Дозволяється використання наступних видів цінних паперів:

  • Акції.
  • Облігації
  • Сертифікати про інвестиції .
  • Сертифікати про заощадження.

 

Статутний фонд підприємства може включати рухоме майно. Співзасновники в якості своєї частки можуть внести транспорт, різноманітне обладнання для ведення виробничої діяльності, техніку, навіть сировину і матеріали.

 

Для формування статутного капіталу дозволено використовувати нерухоме майно.

 

Якщо у одного із співзасновників є право користування майном, він може скористатися ним як внесок до статутного капіталу фірми. Такі норми поширюються на використання земельних ділянок. Можна використовувати право на інтелектуальну власність тільки за умови, що воно майнове.

Які внески в капітал товариства з обмеженою відповідальністю робити заборонено?

Існують види внесків, які заборонено робити в статутний капітал підприємства. Вони наведені в таблиці:

 

Вид внеску

Законодавчий акт

1

Бюджетні кошти

ГКУ, ст. 86, чс. 3

2

Кредитні кошти

ГКУ, стаття 86, чс. 3

3

Вексель

Закон України №2374, ст. 12ГКУ, ст. 86, чс. 3

4

Державне майно, що не підлягає приватизації

ГКУ, ст. 86, чс. 3

5

Майно, яке перебуває під управлінням державних органів

ГКУ, ст. 86, чс. 3

6

Майнові права на земельні ділянки, які перебувають у державній власності

Закон України №161, ст. 8, чс. 2

7

Право оренди на землю, що перебуває у державній власності

Право власності на пай

ЗКУ, розділ 10, пункт 14

8

Ділянки, які призначені для ведення ОПХ

ЗКУ, розділ 10, пункт 15

9

Немайнові права на інтелектуальну власність 

ГКУ, ст. 423, чс. 4

10

Військове майно

Постанова №313, пункт 2

 

Україна робить кроки до зміни законів про обіг землі. Можливо, незабаром права на використання пайових ділянок будуть розширені.

У процесі формування капіталу товариства з обмеженою відповідальністю не можна врахувати борг перед учасником організації в якості платежу до статутного фонду.

 

Всі учасники товариства з обмеженою відповідальністю повинні підтвердити походження грошей, які будуть використані в якості статутного фонду організації. Тому до відповідних органів необхідно подати декларацію з підтвердженням доходів. Така процедура встановлена для фізичних осіб, а організації підлягають іншій перевірці.

 

Якщо учасником товариства з обмеженою відповідальністю є юридична особа, то свою платоспроможність вона може підтвердити шляхом проходження аудиту. Перевірку проводять незалежні експерти. Така процедура не є обов'язковою і проводиться тільки в разі, коли це передбачено законом.

Як та в якому порядку вносяться гроші до статутного капіталу?

Формування статутного фонду організації відбувається за нормами законодавства. Вносити гроші можна у вигляді готівки, потрібно зробити платіж в касу. Безготівковий розрахунок відбувається на поточний рахунок фірми в безготівковій формі.

Учасник організації робить платіж в касу. Бухгалтер на підставі касового ордера видає квитанцію про здійснення платежу. Для проведення операції потрібна підстава. У випадку з формою організації Товариства з обмеженою відповідальністю вказується вчинення внеску до статутного фонду. На квитанції обов'язково повинна бути печатка підприємства.

Існують ліміти на сплату готівкою з боку фізичних осіб на користь підприємств. Протягом одного дня сума операції не може перевищувати 150 тисяч гривень. Співзасновник може внести гроші на свій рахунок, далі зробити переклад на реквізити фірми. В такому випадку обмеження не діють. Провести операцію можна в банку.

Висновки

Внесення коштів до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю має безліч переваг:

 

  • Для більшості видів діяльності немає мінімального розміру внеску.
  • В якості внеску можна використовувати не тільки грошові кошти, а й цінні папери, а також майно.
  • Внести платіж можна у формі готівки або за безготівковим розрахунком.

 

У внесення коштів до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю є деякі недоліки:

 

  • Існують обмеження щодо суми внесення готівки фізичними особами.
  • Для деяких видів діяльності встановлено обмеження щодо мінімальної суми статутного фонду.
  • Всім членам Товариства з обмеженою відповідальністю потрібно підтверджувати походження коштів, використаних для внесення внеску.

 

Учасники фірми з формою організації Товариства з обмеженою відповідальністю не несуть перед кредиторами відповідальності власним майном. Вони ризикують тільки своєю часткою в компанії. 

Ukrainian

Add new comment

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA